Mircea Radu, marcat de discuția cu o vânzătoare din Piața Obor: ”Interacțiunea cu această femeie cu mâinile crăpate de muncă a durat sub un minut”

Mircea Radu, marcat de discuția cu o vânzătoare din Piața Obor: ”Interacțiunea cu această femeie cu mâinile crăpate de muncă a durat sub un minut”
Mircea Radu a fost la Piața Obor / Sursa foto: social media

Mircea Radu a avut parte de o conversație la care nu se aștepta în timpul unei vizite la Piața Obor. Omul de televiziune a mers acolo pentru câteva cumpărături, însă discuția cu o vânzătoare de fructe și legume i-a oferit o imagine a situației dificile cu care se confruntă tot mai mulți comercianți din piețele tradiționale.

Ajuns la Piața Obor pentru a cumpăra piersici, Mircea Radu a intrat în vorbă cu una dintre comerciante și a aflat chiar de la aceasta cât de dificilă a devenit viața celor care își câștigă existența din vânzarea produselor în piețele tradiționale. După ce femeia i-a pregătit cumpărăturile, prezentatorul a vrut să știe cum mai merg vânzările, iar răspunsul primit l-a surprins: clienții sunt tot mai puțini, iar oamenii aleg din ce în ce mai des alte variante pentru a-și face cumpărăturile.

Ce a aflat Mircea Radu despre situația comercianților din piață

Curios să afle motivul, Mircea Radu a întrebat-o unde aleg oamenii să își cumpere acum fructele și legumele. Răspunsul primit a fost unul simplu, supermarketurile au devenit principala alegere pentru tot mai mulți cumpărători. Vânzătoarea i-a mărturisit că micii comercianți simt că nu beneficiază de suficient sprijin și că le este tot mai greu să își păstreze clienții.

Sursa foto: Social media

În ultimii ani, odată cu apariția și dezvoltarea marilor magazine de tip supermarket și hypermarket, tot mai multe persoane au început să își cumpere fructele și legumele din aceste locuri. Pentru mulți clienți, această variantă este mai accesibilă și mai rapidă, deoarece pot găsi într-un singur magazin aproape toate produsele de care au nevoie. Astfel, o vizită la piață este înlocuită, de multe ori, de o oprire rapidă la supermarket.

„Femeia se uită la mine scurt, alege piersicile, le pune pe cântar, apoi într-o pungă pe care mi-o întinde. Cu cealaltă mână îmi ia banii.”
«Cum merge vânzarea?», o întreb. «E rău», zice. «Din ce în ce mai rău». «Bine», insist, «dar sunt aici fructe și legume proaspete, mirodenii. De unde și le ia lumea?». Privirea i se duce în gol, unde o găsisem. «De la supermarket. Pe noi nu ne ajută nimeni. Nimeni nu dă doi bani pe noi.»”

„Interacțiunea cu această femeie cu mâinile crăpate de muncă a durat sub un minut, dar mi-a spus mai mult decât toate canalele de știri. Pentru că Piața Obor, dacă știi să vezi și să asculți, întotdeauna îți va spune adevărul. Iar adevărul e că, din ce în ce mai des, am senzația acută de popor «născut pentru a pierde»…”, a povestit Mircea Radu, într-un mesaj publicat pe rețelele de socializare.

CITEȘTE ȘI: Orașul care a doborât recorduri de temperatură, aproape pustiu din cauza caniculei. „Experimentăm un alt tip de carantină”

E coadă la nea Mihai, după derapajul co-fondatorului Mița Biciclista. Bucureștenii cumpără merdenele pe bandă rulantă

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video