Acasă » SOC » Bani de droguri de la casele de amanet

Bani de droguri de la casele de amanet

De: Cancan 12/07/2008 | 00:00
Bani de droguri de la casele de amanet

BANI. Casele de amanet fac afaceri cu telefoane provenite de la hoti si drogati Solutie. Narcomanii si hotii de buzunare plaseaza pana si telefoanele mobile contra unei sume modice Andrei Dumitrescu Numarul mare de hoti si de consumatori de heroina din Bucuresti a determinat casele de amanet din oras sa vada o adevarata afacere din achizitionarea celularelor. Si asta in conditiile in care atat narcomanii, cat si hotii din buzunare sunt dispusi sa renunte la telefoane pentru preturi extrem de scazute, aparatele fiind vandute apoi amatorilor de chilipiruri la preturi ridicate. Potrivit unor surse din politie, un dependent de heroina aflat in sevraj este capabil sa vanda un obiect de valoare pentru sume care acopera doar cateva doze de heroina. „Un celular, un ceas sau un lant din aur al carui pret real ajunge, sa zicem, la 500 de lei, poate fi valorificat de acesti oameni si la 100-150 de lei. Pe de alta parte, alti clenti ai caselor de amanet sunt hotii din buzunare, care „scapa” cu usurinta de telefoanele furate in mijloacele de transport in comun lasandu-le tot la casele de amanet.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video