Acasă » SOC » Liber la droguri! Mexicanii au voie sa detina droguri in scop personal!

Liber la droguri! Mexicanii au voie sa detina droguri in scop personal!

De: Cancan 22/08/2009 | 00:00
Liber la droguri! Mexicanii au voie sa detina droguri in scop personal!

Mexicanii au primit dreptul de a detine droguri de orice fel pentru consumul personal. Legea se aplica atat pentru marijuana, cat si pentru cocaina, heroina, metaamfetamine ori LSD. Cu toate acestea, detinatorii nu au voie sa depaseasca o anumita cantitate, reglementata prin lege in functie de tipul substantei detinute, 5 grame pentru marijuana ori 0,15 miligrame pentru LSD. Daca inainte, cei care erau prinsi cu droguri riscau ani buni de inchisoare, de acum cei care sunt surprinsi cu cantitati mici vor fi sfatuiti sa apeleze la centre de dezintoxicare, iar recidivistii vor fi obligati sa faca acest tratament.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video