Mii de someri au luat cu asalt Palatul National al Copiilor in cautarea unei slujbe

Știri
Mii de someri au luat cu asalt Palatul National al Copiilor in cautarea unei slujbe

Sute de someri s-au grabit sa fie primii la deschiderea bursei locurilor de munca organizata de Agentia Municipala pentru Ocuparea Fortei de Munca (ANOFM) Bucuresti. „Bursa a inceput la ora 09.00, dar cei interesati, aproximativ 500 de persoane, erau deja aici”, ne-a spus Nicoleta Bortea, purtatorul de cuvant al ANOFM Bucuresti.

Pentru a veni in sprijinul celor care isi cauta un loc de munca, 177 de firme au participat la bursa. Oferta este una destul de variata, fiind disponibile 5.000 de slujbe in aproape toate domeniile.

„Din totalul de locuri de munca, 40% sunt in domeniul serviciilor, 19% in comert, 16% in industria textila, iar restul in constructii, asigurari si transport. Pana in jurul orei 13.00, deja 3.100 de bucuresteni au trecut pragul Palatului National al Copiilor, unde se organizeaza targul”, ne-a declarat Nicoleta Bortea.

In Capitala, rata somajului, pe 31 august, a fost de 1,98% dintr-o populatie activa civila de 1.090.500 de persoane. La nivelul Capitalei, tot la aceeasi data, erau inregistrate 21.631 persoane aflate in cautarea unui loc de munca, din care 11.373 erau femei.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video