Doliu in lumea filmului. Un mare actor s-a stins din viata la varsta de 98 de ani

Showbiz
Doliu in lumea filmului. Un mare actor s-a stins din viata la varsta de 98 de ani

Eli Wallach s-a remarcat in filme western precum „Magnificii sapte/ The Magnificent Seven” si „Cel bun, cel rau, cel urat/ The Good, the Bad and the Ugly”, precizeaza The New York Times. Circumstantele in care a murit marele actor nu sunt deocamdata cunoscute.

Ellie wallach

Fiu al unor imigranţi polonezi, Eli Wallach a crescut intr-un cartier newyorkez dominat de familii italiene si parea o figura prea putin potrivita pentru a intruchipa un cowboy pe marele ecran. Cu toate acestea, unele dintre cele mai bune roluri ale sale au fost cele din filme din categoria western.

Cariera de succes de peste sase decenii

A debutat in cinematografie in 1965, dupa ce a petrecut zece ani jucand in piese de teatru la New York, si a avut o cariera de succes de peste sase decenii. Veteranul american a aparut pentru ultima data pe marele ecran in filmul „Wall Street: Money Never Sleeps” din 2010.

L.L

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video