Finala spaniola

Publicat: 05/05/2007 | 00:00

„Irezistibilii” a titrat site-ul www.uefa.com, dupa calificarea andaluzilor in ultimul act de la Glasgow. Osasuna venea cu un avantaj subtire pe Ramon Sanchez-Pizjuan, 1-0, din meciul tur, dar baietii lui Jose Angel Ziganda erau pregatiti sa scrie istorie. Osasuna viza o prima finala europeana. Sevilla a intrat, insa, decisa sa intoarca rezultatul. Frederic Kanoute si Antonio Puerta au bifat primele ocazii ale gazdelor, dar bascii se tineau tari. Unicul gol al primei reprize a fost marcat de Luis Fabiano. Brazilianul s-a descurcat excelent in fata lui Cuellar si nu i-a lasat nici o sansa lui Ricardo Lopez. Golul decisiv al gazdelor a fost marcat de Renato. Sud-americanul a punctat la opt minute de la restart, pentru prima finala spaniola din istoria Cupei UEFA, Sevilla – Espaool. Pe final, Pierre Webo a fost cat pe-aci sa stinga lumina in Andaluzia, trimitand mingea in bara. (C.P.)