Acasă » Știri » Știri interne » Breaking news:”Regele puilor” a fost eliberat în secret!

Breaking news:”Regele puilor” a fost eliberat în secret!

De: Cancan 13/04/2017 | 00:00
Breaking news:”Regele puilor” a fost eliberat în secret!
Rami Ghaziri a fost eliberat condiţionat

Judecătorii au decis eliberarea condiţionată a lui Rami Ghaziri, supranumit şi „Regele puilor“, cel care s-a aflat la cârma „Avicola“ Crevedia”.  Libanezul a fost condamnat la trei ani de închisoare pentru cumpărare de influenţă.
 

Ghaziri a fost eliberat condiţionat după ce a executat 2/3 din pedeapsa de 3 ani de închisoare la care a fost condamnat în 2015 pentru că i-a dat bani procuroarei Angela Nicolae. Decizia este definitivă, după ce magistraţii de la Tribunalul Ilfov au respins apelul făcut de procurori. ” Respinge ca nefondată contestaţia declarată de către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva sentinţei penale nr. 546 din 06.03.2017 pronunţate de Judecătoria Sectorului 4 Bucureşti în dosarul nr. 4024/4/2017. Menţine sentinţa atacată. Dispune punerea de îndată în libertate a condamnatului Ghaziri Rami de sub puterea mandatului de executare a pedepsei închisorii pronunţate de către Tribunalul Bucureşti, Secţia I Penală. Fără cale de atac”, se arată în decizia instanţei. ”Regele puilor” le-a spus judecătorilor că regretă faptele, că a muncit, s-a „integrat în sistemul penitenciar” şi a învăţat limba română „atât cât a putut”. „Admiteţi cererea pentru a mă putea întoarce la familie”, a spus Ghaziri. (VEZI CE MAŞINĂ CONDUCE SOŢIA LIBANEZULUI)
În acest dosar a mai fost condamnată la patru ani de închisoare şi fosta procuroare Angela Nicolae, după ce a cerut aproape 88.000 de lei pentru a interveni în mai multe dosare. Conform rechizitoriului procurorilor, aceasta a cerut de la ”Regele puilor„ direct şi prin intermediul fiului ei, mai multe sume de bani. În total, ea a pretins de la Ghaziri aproape 112.000 de lei şi 1.500 de euro din care a primit, în total, 82.215,64 de lei. În schimbul banilor, spun anchetatorii, magistratul a promis că va interveni pe lângă judecătorii din cadrul Curţii Europene a Drepturilor Omului şi pe lângă magistraţi procurori, astfel încât să îi determine să pronunţe hotărâri favorabile lui Rami Ghaziri şi firmei sale. (NOI ACUZAŢII PENTRU ”REGELE PUILOR”)
 

Urmărește Cancan.ro pe Google News
×