19 persoane, trimise in judecata pentru ca luau credite de la banci cu acte false

Știri

Purtatorul de cuvant al Parchetului de pe langa Tribunalul Bihor, procurorul Vasile Popa, a anuntat, joi, ca procurorii au finalizat ancheta si au dispus trimiterea in judecata a 19 persoane acuzate intr-un dosar de inselaciune, complicitate la inselaciune, fals in inscrisuri sub semnatura privata si uz de fals.

Potrivit sursei citate, un oradean in varsta de 49 de ani, administrator al Asociatiei de padurit si pasunat Ciuhoi, este acuzat ca a intocmit adeverinte de salariu falsificate pentru 35 de persoane, pentru contractarea unor credite bancare, acesta fiind trimis in judecata de procurorii Parchetului de pe langa Tribunalul Bihor alaturi de doi complici si 16 clienti.

„Ca stare de fapt s-a retinut ca, in perioada mai 2006 – ianuarie 2008, un oradean de 49 de ani a falsificat adeverinte de salariu pentru 35 de persoane care ulterior au folosit respectivele acte falsificate si au obtinut credite de la unitati bancare de pe raza municipiului Oradea”, a spus procurorul Vasile Popa.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video