30.000 de halbe baute la pauza

Publicat: 21/05/2007 | 00:00

Recorduri. Finala Cupei Angliei masurata in mancare si bautura Alexandru Mazilu In Anglia nu se concepe ca un meci de fotbal sa inceapa fara cel putin cateva beri consumate inainte. Reteta este, evident, a suporterilor. Pe langa finala dintre Chelsea si Manchester United, incheiata cu victoria, 1-0, a londonezilor, o alta lupta s-a dat si in tribune. Nu intre fanii celor doua echipe, ci intre organizatorii si spectatorii prezenti pe ultramodernul Wembley. Prelungirea partidei cu inca 30 de minute a insemnat o adevarata mana cereasca pentru cele 900 de standuri de bere, hot-dog-uri si chips-uri. Cifrele finale sunt cu adevarat impresionante. In pauzele dintre cele doua reprize s-au turnat 30.000 de pahare de bere. Foamea englezilor a fost potolita de 12.000 de hot-dog-uri si 14 tone de chips-uri. Tentatia mancarii si a bauturii a fost asa de mare, incat la inceperea reprizei secunde se observau foarte multe locuri libere in tribune. Organizatorii au apelat si la rezerva de 2.500 de butoaie de bere pregatita pentru suporteri in cazul prelungirilor. In plus, cele 98 de bucatarii au facut cu greu fata aprovizionarii cu mancare a restaurantelor, care au primit la mesele lor 12.000 de englezi flamanzi. Si cum berea are si efecte secundare, fanii s-au putut „elibera” in cele 2.618 toalete, amenajate la „Mecca” fotbalului european.