Potrivit unui studiu, peste 70% dintre bucuresteni vor eutanasierea maidanezilor bolnavi

Știri
Potrivit unui studiu, peste 70% dintre bucuresteni vor eutanasierea maidanezilor bolnavi

Studiul mai releva ca peste 75% dintre cei intervievati care sustin masurile propuse de municipalitate au fost agresati de cainii comunitari.

Cea mai dezaprobata masura dintre cele propuse in proiectul de lege este eutanasierea patrupedelor fara stapan care nu sunt adoptati in termen de sapte zile, 67% dintre respondenti respingand aceasta masura.

Potrivit studiului realizat de compania eResearch Corp, aproape 70% dintre cei care au participat la sondaj au fost agresati de caini fara stapan cel putin o data de-a lungul vietii.

Astfel, cel mai des intalnite agresiuni sunt: „am fost latrat”, „au incercat sa ma muste”, „am fost incoltit”, „am fost urmarit”, si, in ultima instanta, „am fost muscat”. Barbatii declara ca au fost mai mult supusi agresiunilor din partea cainilor fara stapan, acestia aratandu-se „mai dispusi decat femeile in a sustine masurile continute de noul proiect de lege”.

Colectarea datelor s-a facut printr-un chestionar online, in perioada 28 – 30 aprilie, fiind intervievati 504 locuitori ai Capitalei cu varste cuprinse intre 18 si 64 de ani, utilizatori ai internetului.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video