Mircea Stanescu si Mihail Erbasu au avut parte de slujba religioasa desi s-au sinucis

Știri
Mircea Stanescu si Mihail Erbasu au avut parte de slujba religioasa desi s-au sinucis
Mircea Stanescu

Este vorba despre Mircea Stanescu, fiul jurnalistului Sorin Rosca Stanescu, care s-a impuscat dupa ce a fost acuzat de uciderea unei persoane pe trecerea de pietoni.

Acesta a avut parte de slujba religioasa, desi Biserica interzice clar oficierea acestora in cazul celor care au comis pacatul sinuciderii. Arhiepiscopia a dat la acel moment o derogare de la canoane, „pentru mangaierea familiei”, spun oficialii. In cimitirul Sfanta Vineri din Bucuresti, un preot a tinut o slujba de pomenire, atat in fata Capelei, cat si la mormant.

O alta exceptie de la regula s-a facut si in cazul afaceristului Mihail Erbasu a carei slujba de inmormantare a fost tinuta de patru preoti in Biserica Dorobanti. In momentul inmormantarii ancheta mortii omului de afaceri era in plina desfaturare insa biserica nu a mai asteptat rezultatul, acela de sinucidere.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video