Un elev nevazator a incercat sa copieze la Bac! Afla in exclusivitate varianta lui: „Da, recunosc, am intrat pe Messenger!”

Știri
Un elev nevazator a incercat sa copieze la Bac! Afla in exclusivitate varianta lui: "Da, recunosc, am intrat pe Messenger!"

Inspectorii au oferit punctul lor de vedere. „Unul dintre ei provine de la Grupul Scolar „Henri Coanda”, iar celalalt de la Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu”. Primul dintre ei a fost prins cu casti in ureche, pentru ascultare. Cel de-al doilea caz este special, fiind vorba de un nevazator care sustinea proba pe un laptop unde era instalat un program specific. Acesta a accesat alte programe, care facilitau accesul la informatii necesare pentru elaborarea subiectelor. Laptopul a fost verificat initial de comisie, insa elevul a accesat alte programe prin wireless”, a declarat ispectorul scolar general Constantin Gorun.

Insa, elevul care a fost dat afara de la Bac are o alta versiune. In exclusivitate pentru cancan.ro, el recunoaste ca a deschis Yahoo Messenger-ul si a incercat sa comunice cu un prieten, dar asta pentru ca a intrat in panica. Laptopul pe care scria i s-a restartat cu doar 20 de minute inainte de expirarea timpului-limita. Pentru ca nu stia cum sa isi recupereze fisierul in care scrisese vreme de doua ore, elevul a apelat la un prieten, deschizand Mess-ul si vorbind cu el in casti. A fost momentul in care profesorii l-au eliminat din sala. In plus, candidatul a explicat ca initial nici nu a putut sa acceseze subiectele, pentru ca laptopul sau avea un alt program instalat fata de cel in care erau scrise fisierele. Acum, cazul se afla in atentia Inspectoratului, unde a ajuns inclusiv conversatia dintre elev si cel aflat pe Mess.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video