Acasă » Știri » Știri interne » Ţi-l mai aminteşti pe exorcistul de la Tanacu? Ce s-a ales de el şi cum îşi duce zilele acum

Ţi-l mai aminteşti pe exorcistul de la Tanacu? Ce s-a ales de el şi cum îşi duce zilele acum

De: Cancan 17/04/2017 | 13:48
Ţi-l mai aminteşti pe exorcistul de la Tanacu? Ce s-a ales de el şi cum îşi duce zilele acum

Daniel Petru Corogeanu, fostul călugăr al mănăstirii Tanacu, din judeţul Vaslui, care a devenit în urma ritualului de exorcizare din 2005, în urma căruia o măicuţă de 23 de ani a murit, s-a retras din lume şi-şi duce viaţa în sihăstrie.

Daniel Petru Corogeanu, fostul călugăr al mănăstirii Tanacu, din judeţul Vaslui, care a devenit în urma ritualului de exorcizare din 2005, în urma căruia o măicuţă de 23 de ani a murit, a fost eliberat din închisoare în noiembrie 2011. După eliberare, se pare că fostul călugăr s-a retras într-o casă de la marginea pădurii din localitate, unde-şi duce viaţa în sihăstrie, alături de o parte din măicuţele de la Tanacu.

”Trăieşte acolo, la casa de lângă pădure. Nimeni nu l-a văzut până acum. Din ce am auzit, şi o parte dintre măicuţele de la Tanacu stau alaturi de el. Se gospodăresc singuri, cresc animale. Au ales să trăiască în căinţă şi rugăciune, Pentru noi, va rămâne părintele iubit, pentru că a făcut mult bine. Chiar a făcut minuni acest om, a vindecat oameni pe când doctorii îi trimiteau acasă că nu au ce să le facă. Nimeni nu şi-a dorit să se întâmple ce s-a întâmplat atunci. A vrut să facă un bine şi s-a terminat cum ştim cu toţii. A suferit şi încă mai suferă pentru asta”, susţine Petre Amaximesei, localnic, potrivit adevarul.ro.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video