A luat medicamente ca sa scape de COSURI, dar a fost la un pas sa ORBEASCA! Ce a patit aceasta tanara

Publicat: 15/01/2014 | 12:12

O tanara din Marea Britanie a luat un tratament prescris de medici, ca sa scape de acnee. Din pacate, medicamentul a avut efecte secundare grave, tanara fiind la un pas sa-si piarda vederea.

Rachel Yeo, de 26 de ani, avea grave probleme cu tenul si s-a dus la medic, sperand ca astfel va scapa de acnee, scrie Daily Mail.

Tanara, care devenise de curand mamica, a luat, la recomandarea medicului, un antibiotic, insa efectele medicamentului au fost ingrozitoare.

A inceput sa sufere de migrene cumplite si vederea i s-a incetosat, pentru ca, din cauza antibioticului, i s-a acumulat lichid in creier.

Rachel suferea de ani de zile din cauza problemelor cu tenul
Rachel suferea de ani de zile din cauza problemelor cu tenul

Acum ea trebuie sa faca regulat punctie, pentru ca presiunea din cutia craniana sa se reduca.

Din pacate, medicii cred ca nu mai pot face nimic pentru a-i reda vederea perfecta pe care o avea inainte.

Rachel sufera de o afectiune numita sindromul ovarelor polichistice, din cauza careia are grave probleme dermatologice.

Ea spune ca nici cremele folosite nu o ajuta la nimic, iar oamenii se uitau urat la ea pe strada si cand mergea la interviuri ca sa-si caute un loc de munca.

In final, medicul i-a prescris, timp de 3 luni, un antibiotic pe baza de tetraciclina.

Desi nu au avut efectul dorit asupra tenului, pastilele i-au facut rau.

Din cauza lor nici nu mai putea sa aiba grija de fetita.

Medicii spun ca reactia la acest medicament, numita hipertensiune intracraniana, este rar intalnita.

Cauza medicala a problemelor cu tenul

Sindromul ovarelor polichistice este o boala endocrina intalnita frecvent la femei.

Cele care sufera de aceasta afectiune au menstruatie neregulata si o fertilitate redusa.

De asemenea, din cauza unui exces de hormoni masculini, aceste femei sufera o acnee si de o pilozitate excesiva.

R.R.
 

Citește și...