Acasă » SOC » Barul din Roma folosit de Fellini in La Dolce Vita, anchetat pentru legaturi cu Mafia!

Barul din Roma folosit de Fellini in La Dolce Vita, anchetat pentru legaturi cu Mafia!

De: Cancan 24/07/2009 | 00:00
Barul din Roma folosit de Fellini in La Dolce Vita, anchetat pentru legaturi cu Mafia!

Un bar din Roma, folosit in anul 1960 de regizorul Federico Fellini in filmul „La Dolce Vita”, se afla sub ancheta politiei pentru ca ar avea legaturi cu Mafia calabreza. Pentru buna desfasurare a anchetei, politistii au pus sechestru pe „Cafe de Paris” si „George s Restaurant”, precum si pe alte localuri din apropiere, locuinte si masini in valoare de peste 200 de milioane de euro.”Operatiunea speciala a carabinierilor si anchetatorilor in cazul crimei organizate din cadrul SCICO ( n.r. Serviciul central pentru investigatii in domeniul crimei organizate) si anchetatorii din Garda financiara desfasoara o ampla operatiune in capitala vizand localurile celulelor Ndrangheta”, se arata intr-o declaratie a politiei.Din primele rezultate ale anchetei s-a aflat ca in 2005, „Cafe de Paris” a fost vandut pentru 250.000 de euro unui frizer calabrez in scopul de a il folosi pentru relatiile cu Mafia. Dupa trei ani, in 2008, barul a fost preluat de familiile mafiote si folosit pentru traficul de droguri si arme.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video