Bufnita care a speriat Finlanda

Publicat: 08/06/2007 | 00:00

VIZITATOR. Zgomotul puternic venit de pe Stadionul Olimpic i-a trezit interesul unei inaripate Inedit. O pasare a vrut sa vada un meci din preliminariile pentru Euro de pe transversalele portilor Alexandru Mazilu Nordicii au luat-o razna. Daca la meciul de saptamana trecuta, dintre Danemarca si Suedia, un fan a patruns pe teren atacandu-l pe arbitru, de aceasta data un alt pericol a planat asupra unei partide disputate in Nordul Europei. Disputa de la Helsinki, dintre Finlanda si Belgia, a fost de interes maxim, nu insa pentru configuratia grupei A de calificare la Euro 2008. De soarta acestui joc s-a aratat interesata o bufnita, care si-a facut aparitie in minutul 19 al partidei. Nervoasa ca a pierdut debutul si ca nu si-a gasit locul in tribunele Stadionului Olimpic, pasarea s-a asezat comod pe transversala portii lui Jussi Jaaskelainen. Sa vada golurile de aproape, nu de alta. Arbitrul englez Mike Riley a luat imediat masuri si a intrerupt partida. Nimic mai rau pentru oaspetele neasteptat. Dupa trei minute de asteptare, in care a inspectat din priviri terenul, bufnita si-a mutat locul la cealalta poarta, poate, poate se reia partida. Nici acolo nu a avut mai mult noroc. Intr-un final a parasit arena, nu inainte de a zbura pe deasupra capului lui Riley, cel care i-a stricat distractia. La doua minute de la evenimentul inedit, gazdele au deschis scorul prin Johansson, gol pierdut, insa, de oaspetele nepoftit. Pana la finalul celor 90 de minute, Finlanda s-a impus cu 2-0, Eremenko Jr. reusind cel de-al doilea gol al gazdelor.