Ca si calificate

Publicat: 04/06/2007 | 00:00

George Parvan, (Goteborg) Romania priveste spre mondialul din Franta. Fetele lui Tadici si-au confirmat statutul de mari favorite la calificarea in fata Suediei, prin victoria obtinuta, in deplasare, scor 25-16. Handbalistele noastre au inceput in forta jocul si, dupa primele trei minute, reuseau sa conduca cu 4-0. Romancele au fost la controlul partidei, nelasand nicio sansa adversarelor nordice. Suedezele n-au reusit niciun moment sa conduca, ce sa mai vorbim de obiectivul impus de antrenorul Ulf Schefvert, acela de a castiga la doua goluri diferenta. La pauza scorul a aratat 14-5 in favoare vicecampioanelor mondiale, diferenta care s-a pastrat pana la final. Cu cele sapte reusite, Ramona Maier a fost cea mai buna marcatoare a meciului. Din tribuna, fetele noastre au fost incurajate de Cristian Gatu, care a venit cu masina personala pana la Goteborg. Se stie, sefului de la federatie ii este frica sa calatoreasca cu avionul. Gatu a trecut cu feribotul din Germania in Danemarca.