Cine e Tibi Ușeriu: fost interlop, actual simbol pentru ambiție

Publicat: 16/03/2018 | 15:35

Tibi Ușeriu a câștigat maratonul Arctic Ultra 6633 pe când în România abia se făcea de miezul nopții. Cine e însă Tibi Ușeriu și cum a devenit omul care a dus drapelul României acolo unde alții nici nu visau?

Tibi Ușeriu și-a rezumat succesul recent printr-un mesaj simplu, puternic: „Nu contează că unele lucruri se repetă. Ele nu sunt niciodată la fel”. Pentru a treia oară, românul a câștigat Arctic Ultra 6633. Cursa pe care Tibi Ușeriu a câștigat a avut 617 kilometri și a terminat-o în șapte zile și cateva ore, în condițiile în care cursa a fost foarte dură, peste o treime din traseu desfășurându-se pe un fluviu înghețat, Ice Road. De altfel, este una dintre cele mai aspre competiții, derulată la temperaturi de -30 până la -50 de grade. În cele zece ediții organizate până în prezent, mai puțin de 40 de participanți au reușit să o finalizeze, iar la această a zecea cursă aniversară, au existat 16 abandonuri din totalul de 23 de concurenți înscriși inițial.

Este remarcabil că Ușieru a terminat întrecerea cu un avans considerabil, de peste 80 de kilometri, față de al doilea concurent clasat, după ce a reușit să preia conducerea încă de la început. Alături de Tibi Ușieru, pe 8 martie au mai luat startul trei români: Avram Iancu, Floretina Iofcea și Polgar Levente.

După statusul de mai sus, publicat de românul cîștigător pe Facebook, Tibi Ușeriu a explicat mai multe pentru Tășuleasa Social, asociație de mediu admintrată de fratele său, Alin Ulhmann Uşeriu – cea mai importantă asociație din România dedicată salvării pădurilor.

„Mă bucur c-am terminat-o. Îi mult, mult mai grea decât ce-o fost înainte. Deci ultima parte, asta de 160 de kilometri, îi numai urcări şi coborâri, exact ca prima, după aia aproape 300 de kilometri de ice-road, ceea ce m-o mâncat”, a detaliat Tibi Ușeriu.

Odată cu această victoriei, Tibi Ușeriu a devenit singurul din lume cu trei titluri la activ. Ultimii trei ani au fost ai săi și așa a intrat în istoria maratonului Arctic Ultra 6633.