Fandel, lovit de un fan danez

Publicat: 04/06/2007 | 00:00

NERVI. Un suporter furios a sarit la gatul lui Fandel. Alti doi patrunsesera, de asemenea, pe gazon Pumni. Arbitrul pianist a fost la un pas de a sangera pe nas, dupa intrarea unui suporter pe gazon Alexandru Mazilu Frate nordic, frate, se joaca o calificare la Euro 2008! Asta gandeau suporterii inainte de derby-ul scandinav dintre Danemarca si Suedia, alta data partide fratricide sau chiar blaturi. Arena „Parken” din Copenhaga a primit 42.000 de vikingi infocati care asteptau, fiecare, cu sufletul la gura o victorie in fata vecinilor. Insa primele 26 de minute le-au adus o mare dezamagire gazdelor care erau conduse, cu 3-0, de amicii suedezi. Spiritul de luptatori nu i-a lasat balta nici la acest meci pe jucatorii danezi, care au revenit fabulos, egaland situatia pe tabela cu un sfert de ora inainte de final. Insa, cum in fotbal de la extaz la agonie e un singur pas, fanilor danezi li s-a urcat sangele la cap in ultimele secvente ale derby-ului. Atunci, arbitrul german Herbert Fandel a acordat un penalty pentru Suedia. Momentul in care Christian Poulsen l-a percutat cu un pumn in stomac pe Markus Rosenberg, nu a fost ratat de unul dintre tusieri. Perspectiva infrangerii si a stergerii frumoasei reveniri l-a facut pe unul dintre suporterii gazdelor sa-si piarda mintile, sa intre pe gazon si sa-l loveasca pe arbitrul pianist. Germanul a suspendat meciul. Incidentul le va aduce danezilor, mai mult ca sigur, infrangerea la masa verde, dar si penalizari drastice din partea forului european.