„Groparul” Klose

Publicat: 05/05/2007 | 00:00

Fara stralucire. Espanol Barcelona s-a calificat in finala Cupei UEFA, dupa un meci slab la Bremen Cristi Petre Gazdele aveau nevoie de o minune pentru a se califica in ultimul act de la Glasgow. Spaniolii aduceau in Germania un avantaj de trei goluri si pareau siguri de calificare, desi Ernesto Valverde avertiza inaintea partidei de pe Weser ca nemtii au calitatile necesare pentru a intoarce rezultatul. „Am facut un meci mare in tur, dar nu este suficient. Werder este o forta pe teren propriu. Trebuie sa ne luptam pana la capat, daca vrem sa ajungem la Glasgow”, spunea antrenorul catalanilor.

Cu cine?

Intr-adevar, nemtii au crezut in ei. „Cu tenacitate si atentie se pot face multe”, spunea antrenorul lui Werder, Thomas Schaaf. Toate s-au dovedit, insa, doar cuvinte uzate, reminiscente ale unei epoci cu „Panzere”. S-au dus de mult vremurile cand Borussia MunmchenGladbach sau Bayern Munchen rascoleau Europa. Trebuie sa ai cu cine, o conditie „sine qua non”. Nu e suficient sa vrei doar. In ultimul timp, jucatorii lui Bremen au cam fost cu gandul la echipele unde i-au „transferat” ziaristii germani. Scandalul Klose este de notorietate in Bundesliga. Neamtul s-a intalnit in secret cu oficialii lui Bayern acum cateva zile. Si Barcelona este pe fir. „Miro” nu prea mai „vrea” cu Werder si a aratat asta si in meciul de pe Weser. La 1-0 pentru nemti, Klose si-a lasat echipa in 10. Mai erau 72 de minute de joc. Nici Frings nu mai joaca cum o facea acum un an. Se zvoneste ca internationalul german este in tratative cu Juventus Torino, echipa care si-i mai doreste pe Borowski si Mertesacker, absenti la ora meciului din cauza unor accidentari.

Fara sperante

Meciul a inceput bine pentru nemti. Almeida a deschis scorul in minutul patru, iar Klose si Hunt i-au dat emotii lui Iraizoz. Werder a intrat in arena pe celebra melodie a celor de la AC/DC „Highway to Hell” si asa au si fost primele 15 minute pentru catalani, „iadul pe pamant”. Klose, insa, i-a linistit repede pe „verzi”. „Miro” oricum a schimbat de mult culoarea. Neamtul a vazut al doilea „galben” pentru simulare, in minutul 18. Coro si Lacruz au marcat in debutul partii secunde, la primele incursiuni ofensive ale echipei catalane. Pe 16 mai, Espanol va fi la Glasgow, pentru ultimul act al unei povesti de succes.