Handbalistele de la „U” Cluj au pierdut peste 15.000 de lei

Publicat: 22/05/2007 | 00:00

DEZILUZIE. „Seno”, cea mai valoroasa handbalista clujeanca, a fost distrusa dupa pierderea Challenge Cup Cosmar. Ardelencele au ratat cucerirea Challenge Cup, dar si o importanta suma de bani, desi au avut doua goluri avans George PArvan Romancele au pierdut finala la capatul unui meci de calvar, in care n-au fost in stare sa tina de rezultat. Partida retur a finalei Challenge Cup la handbal a fost parca scrisa de un scenarist al filmelor horror. Handbalistele pregatite de Gheorghe Covaciu au pornit catinel-catinel, cum se zice prin Ardeal. Dar s-au mentinut in grafic pana la pauza, cand scorul a fost 11-17 pentru formatia sarba Naisa Nis. Adevaratul cosmar s-a desfasurat in ultimele 30 de minute. Clujencele parca semnasera un contract de tipul „cine rateaza mai mult”. Sefa clujencelor, Mihaela Snocico-Ani si Amelia Busuioceanu au fost campioane la acest capitol, iar portarita Cristina Dogaru-Cucuian a fost, de asta data, un jalon in fata „trasoarelor” expediate de adversare. Cu 24 de secunde inainte de final, „U” Cluj era inca detinatoare a Challenge Cup, intrucat scorul era 21-29. 20 secunde au avut la dispozitie cele de la Nis ca sa inscrie. Si au facut-o cu 3 secunde inainte de fluierul final. 21-30, dupa 32-23 la Cluj. Iar romancele au?pierdut si gloria sportiva si banii. In plus, Covaciu si sportivele sale au ratat primirea la Palatele Victoria si Cotroceni. Conform socotelilor alaturate, si, ma rog, promisiunilor facute inainte de finala: 1.000 de euro de la club 3.270,8 lei 1.000 de euro de la guvern 3.270,8 lei 1.000 de euro de la Primaria Cluj 3.270,8 lei 1.000 de euro de la Prefectura Cluj 3.270,8 lei 1.000 de euro de la sponsori 3.270,8 lei TOTAL 16.354 lei