I-a luat de cap vinul de Bordeaux

Publicat: 05/11/2008 | 00:00

IN ZADAR. Kone (stanga) a incercat orice pentru a se lipi de gol: nu a reusit, desi i-a pus palma pe ochi lui Planus Visul presedintelui Muresan de a-si vedea echipa in optimi se indeparteaza. CFR a fost invinsa, inca o data, de francezi. Cristian Blanuta Doar calcule! Asta i-a mai ramas de facut triumfatorului de la Roma. Maurizio Trombetta a vazut ieri in jucatorii lui doar entuziasmul. Care nu a fost de ajuns sa opreasca un Bordeaux cu clasa. Italianul si-a pus mainile in cap chiar in minutul sase al partidei cand killerul romanilor, Gourcuff, a lovit surprinzator. A rasarit apoi ca un ghiocel de pe banca de rezerve la putin timp dupa executia francezului. Culio – Kone – Dani. A fost traseul urmat de minge pana sa mangaie plasa portii lui Valverde. Isterie in Gruia. Si primele calcule. Reale. Jumatate de ora mai tarziu, Wendel l-a facut spectator pe Stancioiu, la o lovitura libera de la 20 de metri: 1-2. In tribunele din Gruia e liniste. Pe teren, Dubarbier isi continua zbuciumul. Precizia il tradeaza insa. Culio a disparut. Kone e puternic, dar ajunge o singura data in fata portii. Ocazie mare, dar sansa e cu Laurent Blanc. Pauza. Trombetta are un sfert de ora sa schimbe ceva. 20 de minute ataca ardelenii. Peralta a fost aproape de a egala, dar palma lui Valvarde l-a refuzat. Si Dubarbier esueaza in fata aceluiasi portar. Maurizio umbla la jucatori. Degeaba. Bara pentru Bordeaux, in prelungiri. Oricum, nu mai conta!