Incorigibilul domn Jose

Publicat: 27/04/2007 | 00:00

Suspicios. Antrenorul lui Chelsea spune ca echipa sa trebuia sa fie deja la Atena pentru finala Cristi Petre Chelsea s-a impus in meciul tur din semifinalele Ligii Campionilor, 1-0, cu Liverpool, pe Stanford Bridge. Singurul gol al meciului a fost opera lui Didier Drogba. Ivorianul a pasat decisiv pentru Joe Cole, dupa o jumatate de ora de joc, si internationalul englez nu i-a lasat nici o sansa lui „Pepe” Reina. „The Blues” au facut un meci perfect, au inchis poarta si au mai ratat cateva ocazii mari, prin Frank Lampard. „Liverpool este o echipa redutabila acasa. Istoria este tot de partea lor, dar eu cred in sansa noastra”, a spus antrenorul lui Chelsea, Jose Mourinho.

Reina, cel mai bun om al lui Liverpool

Cea mai mare ocazie a oaspetilor a venit la sutul lui Steven Gerrard, de la marginea careului. Cech a aratat, insa, de ce este considerat unul dintre cei mai buni portari din lume. Cehul, care le-a lipsit atat de mult „albastrilor” la mijlocul sezonului, a pastrat poarta intacta pentru gazde. Cateva minute mai tarziu, a venit replica celuilalt „optar” de pe teren. Franck Lampard, bun prieten cu „Stevie G.”, l-a incercat si el pe Reina, dar spaniolul a avut un reflex de zile mari. „Am sutat bine, poate prea bine. Daca ratam executia, cred ca era 2-0”, a spus „Lamps”, care a gasit numai cuvinte de lauda pentru iberic.

Controversa lui Mourinho

Chelsea nu a mai riscat pe final. Mourinho a ordonat „retragerea” si a ales cartea contraatacului, incercand sa tempereze intentiile ofensive ale „cormoranilor”. Lampard, Gerrard sau Joe Cole au jucat excelent, dar Didier Drogba a fost din nou cel mai bun om de pe teren. „Am jucat bine, nu pot decat sa-i felicit pe baieti! Toti s-au ridicat la nivelul asteptarilor, mai putin arbitrul, care nu ne-a dat un penalty clar”, a spus antrenorul „albastrilor”, Jose Mourinho. In minutul 3 al reprizei secunde, Markus Merk nu a vazut hent la Arbeloa. Interventia „cormoranului” a fost, insa, in afara careului. „In prima repriza, puteam sa mai marcam de 2-3 ori, dar lucrurile sunt cat se poate de clare, meciul retur va incepe de la 1-0 pentru Chelsea”, a adaugat portughezul.