Povesti din cripta

Publicat: 04/05/2007 | 00:00

Omul negru. Clarence Seedorf le-a scos fotbalul din cap englezilor Horror. „Dracii” milanezi i-au bagat in sperieti pe „copiii” lui Ferguson Cristi Petre AC Milan s-a calificat in finala Ligii Campionilor, pentru a 10-a oara in istorie, dupa o victorie antologica, pe San Siro, 3-0, cu Manchester United. Italienii au intors rezultatul din meciul tur, atunci cand englezii au castigat cu 3-2, dupa un final entuziasmant. „A fost o metamorfoza pe care putini o asteptau. Doar noi am crezut ca putem reveni. Manchester este o echipa mare, suntem mandri de ce-am realizat”, a spus Genarro Gattuso. Kak? prabusit „iadul” pe San Siro, printr-un act inaugural cu furtuna si trasnete. Brazilianul, cel mai bun marcator din „Liga”, a punctat, dupa pasa inteligenta a lui Clarence Seedorf.

„Calaul” din Surinam

La acest scor, „rossonerii” erau deja la Atena. Replica lui United a fost timida. Ryan Giggs l-a incercat de la distanta pe Dida, dupa o greseala intamplatoare a lui Alessandro Nesta. Cateva minute mai tarziu a picat si golul doi al gazdelor. Clarence Seedorf a speculat o neintelegere intre Gabriel Heinze si Nemaja Vidic si l-a invins pe Van der Sar, cu un sut de la marginea careului. Olandezul, singurul fotbalist care a castigat Liga Campionilor cu trei echipe diferite, a fost inca o data omul decisiv pentru italieni. „Decarul” lui Milan a fost peste tot, un „munte” in defensiva, un „caine” la mijlocul terenului si „calaul” din atacul „rossonerilor”. Cu o pasa de gol si o reusita, Seedorf a fost omul meciului in opinia celor de la „The Sun”.

Lovitura de pumnal

AC Milan a facut o prima repriza de senzatie si a intrat la cabine cu un avantaj de doua goluri. Baietii lui Sir Alex nu si-au „gasit” picioarele decat dupa o ora de joc. Rooney a pasat pentru Fletcher, dar scotianul a sutat mult pe langa poarta lui Dida. Cateva minute mai tarziu, acelasi Rooney a „cersit” un penalty, la interventia lui Nesta, dar centralul De Bleeckere nu s-a lasat impresionat. Lovitura de gratie a dat-o rezerva Gilardino, care a inchis tabela, la 3-0, din pasa lui Ambrosini. „Sunt dezamagit. Am jucat foarte slab in prima repriza, dar trebuie sa recunosc meritele adversarilor”, a spus antrenorul lui Man United. Nici un gol pentru „gradinita” lui Sir Alex, fapt ce i-a determinat pe cei de la „The Sun” sa titreze pe prima pagina „San Zero”. „A fost un meci de vis, poate cel mai mare din cariera mea”, a spus si Carlo Ancelotti, la final.