Regina de gheata

Publicat: 05/06/2007 | 00:00

Intens. Sarapova si-a egalat cea mai buna performanta la Paris Cristi Petre Rusoaica s-a calificat in sferturile de finala ale competitiei, dupa cel mai spectaculos meci vazut anul acesta pe zgura de la Porte D?Auteuil. Sarapova a invins-o pe Patty Schnyder, 3-6, 6-4, 9-7, dupa o partida de doua ore si 37 de minute. „Nu am jucat tocmai bine, serviciul nu m-a ajutat deloc. Nu m-am indoit niciun moment de victorie si asta m-a ajutat”, a spus Sarapova. Schnyder a controlat jocul intr-un prim set in care rusoaica a comis prea multe greseli nefortate. Elvetianca, o pianista talentata, a mangaiat mingea in prima parte, dar a cedat initiativa in setul decisiv. Schnyder a servit pentru meci de trei ori, dar Sarapova a jucat mai bine punctele importante. Rusoaica nascuta la Nyagan, in Siberia, va juca in sferturi cu compatrioata sa, Anna Chakvetadze. Serena Williams a castigat si ea, 6-2, 6-3, cu favorita zece, Dinara Safina. In sferturi, americanca va juca cu favorita numarul unu si campioana ultimelor doua editii, Justine Henin. In celelalte doua sferturi de finala, sarboaicele Ana Ivanovic si Jelena Jankovic vor juca cu Svetlana Kuznetova, respectiv Nicole Vaidisova. La baieti, Roger Federer s-a calificat in sferturi, dupa o victorie facila, 7-6, 6-4, 6-4, in fata lui Mihail Iujnai. A fost a zecea victorie, in tot atatea partide directe cu jucatorul rus, pentru Federer, care va juca in sferturi cu spaniolul Tommy Robredo. In celalalt sfert de finala, pe partea superioara a tabloului, Nikolai Davidenko il va intalni pe argentinianul Guillermo Canas.