Acasă » SOC » Soldatii germani din Afganistan au omorat doi civili

Soldatii germani din Afganistan au omorat doi civili

De: Cancan 20/07/2009 | 00:00
Soldatii germani din Afganistan au omorat doi civili

Militarii nemti detasati in Afganistan au ucis doi civili si au ranit grav alti doi, dupa ce au deschis focul asupra unui vehicul care se indrepta cu viteza mare spre una din pozitiile lor.

„Potrivit informatiilor de care dispunem, militarii nu puteau decat sa considere ca erau atacati”, precizeaza Bundeswehr, adaugand ca utilizarea armelor respecta regulile in vigoare.

Incidentul s-a produs cand o camioneta cu sase persoane la bord se indrepta in mare viteza catre una din pozitiile nemtilor, care s-au simtit amenintati si au deschis focul. Un tanar a fost tinta rafalelor soldatilor, murind pe loc si o alta persoana decedand in urma ranilor. Alti doi pasageri ai masinii sunt in stare grava.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video