Zamorano: „Chile nu mai e interesata de aparare, tot ce conteaza este atacul!”

CM 2010

Fostul atacant al lui Real Madrid si Inter Milano a jucat cu Brazilia in aceeasi faza a competitiei in 1998, la Mondialul din Franta. Selecao a invins cu 4-1, iar Chile a plecat acasa si Zamorano nu a mai avut niciodata sansa de a evolua la un astfel de turneu.

Dupa 12 ani, s-a intors la Mondial ca si comentator, si crede ca formatia lui Marcelo Bielsa are o sansa mai mare decat in trecut.

„Cred ca baietii sunt pregatiti de orice. E vorba de un singur meci si stiu cum e, pentru ca mi s-a intamplat si mie in 1998. Am ajuns in optimi si am dat peste Brazilia, care era in cea mai buna forma, si totul s-a terminat pentru noi, dar poti visa oricand ca vei ajunge mai departe.

Acum avem o echipa buna si cred ca jucam altfel. Bielsa si-a impus filosofia asupra jucatorilor si vedem asta pe teren. Chile nu mai e interesata de aparare, acum tot ce conteaza este atacul.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video