Acasă » SOC » Bush isi incheie mandatul cu o condamnare la moarte

Bush isi incheie mandatul cu o condamnare la moarte

De: Cancan 30/07/2008 | 00:00
Bush isi incheie mandatul cu o condamnare la moarte

VINOVAT. Ronald Gray a comis patru crime si opt violuri Premiera. Liderul american este primul presedinte din ultimii 50 de ani care autorizeaza executia unui militar Presedintele american George W. Bush a autorizat executia unui militar american condamnat la moarte pentru crima si viol, ceea ce reprezinta o premiera in ultima jumatate de secol, au declarat surse din cadrul administratiei de la Casa Alba. Decizia lui Bush vine cu doar cateva luni inainte de incheierea mandatului la Casa Alba. Ronald A. Gray a fost gasit vinovat de comiterea a patru crime si a opt violuri in 1988 de catre un tribunal militar si condamnat la moarte, sentinta care necesita semnatura presedintelui pentru a fi pusa in aplicare. Spre deosebire de persoanele judecate de instante civile, militarii americani nu pot fi executati decat dupa acordul sefului statului. „Desi aprobarea condamnarii la moarte a unui membru al armatei este o decizie serioasa si dificila pentru un comandant suprem, presedintele apreciaza ca natura acestui caz nu lasa nicio indoiala asupra faptului ca respectiva condamnare a fost corecta si meritata”, a declarat un purtator de cuvant al Casei Albe. Ultimul presedinte american care autorizase executia unui militar a fost Dwight D. Eisenhower in 1957. John F. Kennedy, caruia i-a fost supusa aprobarii o sentinta similara, a preferat comutarea condamnarii la moarte in inchisoare pe viata. (D.A.)

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video