Acasă » Știri » Știri interne » Cinema Aurora, demolat pentru un hotel de 4 stele

Cinema Aurora, demolat pentru un hotel de 4 stele

De: Cancan 11/06/2008 | 00:00
Cinema Aurora, demolat pentru un hotel de 4 stele

DISTRUS. Din cauza retrocedarilor facute pe banda rulanta, vechiul cinematograf Aurora a fost transformat intr-un munte de moloz Aproape toate cinematografele vechi din Capitala sunt in pericol pentru ca, in urma retrocedarii catre fostii proprietari, sunt lasate in paragina sau sunt transformate in restaurante sau cazinouri. Este si cazul cinematografului Aurora, de pe strada Ferdinand, care a intrat, ieri, in proces de demolare, pentru ca o companie va construi aici un hotel de patru stele. Terenul a fost retrocedat fostilor proprietari, Zbarcea Aurelia si Garcea Dumitru, in anul 2005, care l-au vandut, ulterior, companiei hoteliere. Nu putem sti daca noua constructie va pastra elementele arhitecturale ale vechiului cinematograf, dar este cert ca Bucurestiul a mai pierdut o cladire veche de peste o suta de ani, care putea fi considerata monument istoric. (B.C.)

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video