„Dulaul” a devenit tinta

Publicat: 09/05/2007 | 00:00

SPARTAN. Antrenorul nemtenilor este cunoscut drept un adept al pregatirii fizice pana la epuizare Reactie. Viorel Hizo este acuzat ca face antrenamente mult prea dure Cristian Blanuta Tehnicianul a fost luat la ochi de catre fotbalisti, dupa ce FC Vaslui a inregistrat rezultate negative in ultimele etape. Poli Iasi castiga partida cu 2-0 si intrerupea seria de 13 meciuri fara infrangere a vasluienilor. Atunci au aparut primele reprosuri la adresa antrenorului adus in timpul campionatului. „Fizic, fizic si iar fizic. Astea-s antrenamentele. Ne omoara! Repriza a doua este un chin pentru noi. Nu ducem meciurile pana la capat”, s-a confesat unul dintre jucatori. Povestea s-a repetat cu CFR Cluj, cand moldovenii au cedat total terenul dupa pauza. La fel s-a intamplat si la Piatra Neamt. Atunci, jucatorii lui Sunda au intors, in cinci minute, rezultatul in favoarea lor. „Nu se poate asa! De doua zile ii urca pe garduri. Cum sa mai reziste 90 de minute?!”, a confirmat nemultumirea fotbalistilor unul dintre oficialii lui FC Vaslui.

Bonusul le-a luat mintile

In randul jucatorilor s-a instalat tensiunea. Asta, pentru ca acei 25.000 de euro promisi suplimentar la contract de Adrian Porumboiu pentru fiecare dintre ei in cazul in care echipa incheie pe locul 5 par a fi imposibil de castigat. Poli Timisoara are noua puncte in fata, cu patru etape inaintea finalului si doar printr-o minune ar mai putea fi ajunsa din urma. Mai mult, primele foarte mari, pe care finantatorul obisnuieste sa le promita, le-a luat mintile unora dintre jucatori. Astfel, echipa s-a rupt in doua. Grupul celor agreati de tehnician si ceilalti, care s-au simtit marginalizati, adica pusi in situatia de a visa doar la bani. „Nu e bine deloc. Sunt cativa care ii cam pupa mana lui Hizo, joaca meci de meci, desi gafeaza, si mai dau si cu „ciocul” la conducere”, a pus cireasa pe tort acelasi oficial.

Vinovati?

Viorel Hizo a tunat si a fulgerat in vestiarul echipei sale, imediat dupa finalul partidei de la Piatra Neamt. Antrenorul le-a reprosat fotbalistilor usurinta cu care au incasat trei goluri in doar cinci minute. Desi au stat cu capetele plecate, fara sa scoata nici un cuvant, gestul „Dulaului” i-a deranjat. „La victorie, el e cel care ia laurii. La infrangere, de fiecare data suntem vinovati noi, jucatorii”, a rabufnit unul dintre „galben-verzi”.