Federer îşi respectă statutul la Australian Open!

Publicat: 19/01/2018 | 07:00

Într-un alt meci, tenismanul sârb Novak Djokovic, fostul lider al clasamentului ATP, s-a calificat în turul al treilea , învingându-l în patru seturi, 4-6, 6-3, 6-1, 6-3, pe francezul Gael Monfils. Djokovic a înregistrată cu această ocazie a 15-a sa victorie în tot atâtea partidei disputate împotriva lui Monfils, care nu a reuşit să facă faţă ritmului impus de sârb.Francezul, în vârstă de 31 ani, a acuzat probleme în debutul celui de-al doilea set, din cauza căldurii. l s-a plâns arbitrului, vorbind de condiţiile „inumane” în care se desfăşoară meciul, însă organizatorii au decis să nu închidă acoperişul arenei Rod Lever.

Sârbul Djokovic îl va înfrunta în turul următor pe spaniolul Albert Ramos (locul 22 ATP), învingător cu 6-4, 6-2, 7-6 (7/2) în partida cu americanul Tim Smyczek.

De asemenea austriacul Dominic Thiem, al cincilea jucător al lumii, s-a calificat la rândul său în turul al treilea, la capătul unui meci extrem de dificil împotriva americanul Denis Kudla, în faţa căruia a pierdut primele două seturi, dar a reuşit să se impună în final cu 6-7 (6/8); 3-6, 6-3, 6-2, 6-3. Următorul adversar al lui Thiem va fi francezul Adrian Mannarino, care a dispus cu 6-3, 7-6 (7/4), 5-7, 6-3 de cehul Jiri Vesely.

În alt meci, spaniolul Fernando Verdasco a fost eliminat de germanul Maximilian Marterer în cinci seturi, 6-4, 4-6, 7-6 (7/5), 3-6, 6-3. Verdasco, fost număr şapte mondial, este acum pe locul 40 în ierarhia mondială, în timp ce Marterer ocupă locul 94.

Cotat cu prima şansă la calificare, belgianul David Goffin, numărul şapte mondial, a fost eliminat în turul al doilea al Openului Australiei, fiind învins în patru seturi, 1-6, 7-6 (7/5), 6-1, 7-6 (7/4), de francezul Julien Benneteau. În vârstă de 36 ani, Benneteau a reuşit să se impună după două ore şi 55 minute.

Aceeaşi soartă a avut-o şi elveţianul Stan Wawrinka, ocupantul locului opt în clasamentul ATP, care a părăsit la rândul său primul turneu de Mare Şlem al anului, după ce s-a înclinat în trei seturi, 6-2, 6-1, 6-3, în faţa americanului Tennys Sandgren.

Jucătorul din Ţara Cantoanelor, câştigătorul trofeului la ediţia 2014 a Openului Australiei, a revenit recent în circuit, după o pauză de şase luni, generată de problemele la genunchiul drept, la care s-a operat în luna august.