Acasă » Știri » Știri interne » Filmati la WC

Filmati la WC

De: Cancan 21/10/2008 | 00:00
Filmati la WC

JUSTIFICARE. In toaleta barului, acum mai exista doar afisul care ilustreaza cateva delicte pentru prevenirea carora ar fi fost montate camerele Consumatorii dintr-un bar bucurestean sunt avertizati, printr-un afis, ca atunci cand merg la baie sunt supravegheati cu ajutorul camerelor de luat vederi, pentru a preveni consumul de droguri sau sexul intr-un loc public. Florentina Ariciu Bucurestenii care, intamplator, se opresc sa bea ceva intr-un bar din centrul Capitalei sunt bulversati, dupa ce afla ca sunt filmati la toaleta. In interiorul WC-ului din local a fost lipit un poster care avertizeaza ca exista o camera video in incapere. Imaginile prezentate de poster sugereaza ca astfel se pot evita delicte ca sexul intr-un loc public sau consumul de droguri. Pana nu demult, in acelasi loc exista si un mesaj in limba romana, prin care clientilor li se aducea la cunostinta existenta dispozitivelor video. „Nu avem camere de luat vederi. Am pus afisul doar ca sa atragem atentia clientilor. Stim ca legea nu ne permite sa filmam in toaleta, chiar daca poate ar fi mai bine pentru securitate”, ne-au spus managerii barului. Cu toate ca patronii sustin ca nu au montat un dispozitiv de inregistrare, clientii au alta parere. Ei sunt convinsi ca, totusi, controversatele camere de luat vederi exista si se simt jenati sa mai foloseasca toaleta. Potrivit purtatorului de cuvant al Politiei Capitalei, Christian Ciocan, instalarea de camere de supraveghere in toaletele din locuri publice reprezinta un ultraj contra bunelor moravuri. Pe de alta parte, glumele care insinueaza prezenta camerelor, fara ca ele sa existe in realitate, nu pot fi sanctionate.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video