Spartanii, campioni si la rugby

Publicat: 21/05/2007 | 00:00

INCEPUT. In 2006, dinamovistii au castigat finala mica impotriva echipei Remin Baia Mare Invingatori. Dinamovistii au terminat sezonul regulat pe primul loc Alina Benciu Dinamo face legea si in Divizia Nationala de rugby. Echipa din Soseaua Stefan cel Mare a castigat finala cu scorul de 16-9, in detrimentul eternei rivale, Steaua. Prima repriza de pe stadionul Olimpia Bucuresti a fost una echilibrata, ros-albii conducand la pauza cu 8-6. In debutul reprizei secunde, stelistii au preluat conducerea, 9-8, dar bucuria acestora nu a durat mult deoarece „cainii” au revenit printr-o lovitura de penalizare transformata de Valentin Calafeteanu si un eseu marcat de Catalin Nicolae. In total, dinamovistii au marcat doua eseuri si au avut doua lovituri de penalizare. Jucatorii antrenati de Marin Mot au dominat aproape tot timpul, dar au facut nenumarate greseli si nu au reusit decat trei lovituri de penalizare. Astfel, Steaua pierde titlul de campioana, castigat anul trecut, cand a invins in finala formatia Contor Arad, cu scorul de 26-9. In actualul sezon, gruparea aradeana s-a clasat pe locul patru, dupa ce a pierdut finala mica in fata echipei Remin Baia Mare.