Acasă » SOC » Un comandant de politie a fost decapitat in nordul Mexicului

Un comandant de politie a fost decapitat in nordul Mexicului

De: Cancan 27/03/2010 | 00:00
Un comandant de politie a fost decapitat in nordul Mexicului
Comandantul politiei dintr-un oras din nordul Mexicului a fost ucis si decapitat, trupul sau fiind descoperit vineri, alaturi de cadavrul unui alt ofiter, in portbagajul unei masini de patrulare.

Comandantul politiei dintr-un oras din nordul Mexicului a fost ucis si decapitat, trupul sau fiind descoperit vineri, alaturi de cadavrul unui alt ofiter, in portbagajul unei masini de patrulare.

Moartea comandantului politiei din Agualeguas si a celeilalte victime „par legate de criminalitatea organizata, tinand cont de barbaria” asasinatelor, a declarat procurorul local Alejandro Gaza.

Orasul Agualeguas se afla la 130 de kilometri de Monterrey, principalul oras industrial din Mexic, unde bandele si fortele de ordine au fost implicate in confruntari sangeroase la sfarsitul saptamanii trecute, blocand principalele artere si provocand moartea a doi studenti.

La inceputul saptamanii, armata si politia au lansat o ampla operatiune militara in zona Monterrey, in cursul careia au fost ucisi cel putin sase membri ai cartelurilor locale.

Bandele rivale mexicane se afla in plin razboi pentru controlul asupra traficului de droguri si aprovizionarea pietei americane. Confruntarile s-au soldat cu moartea a mai mult de 15.000 de persoane in ultimii trei ani, desi operatiunile politiei sunt sustinute de peste 50.000 de militari, informeaza Mediafax.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video