Viitorul condamnă Dinamo la ultimul loc în play-out!

Publicat: 03/07/2020 | 09:48

Viitorul Constanța s-a impus la limită, scor 1-0 (1-0) în epilogul rundei a VII-a a play-out-ului Ligii 1. Unicul gol al partidei a fost marcat de Virrgil Ghiță în minutul 17, fundașul lui Hagi reluând în plasă cu capul după un corner.

Pe lângă reușita lui Ghiță, gazdele au ratat ocazii de gol prin Vlad Achim (min.42), Gabriel Iancu (min.44), Andrei Artean (min.86), Aurelian Chiţu (min.89) şi George Ganea (min.90). De partea cealaltă Dinamo şi-a creat oportunităţi bune de gol, însă le-a ratat prin Deian Sorescu (min.30), Diego Fabbrini (min.63 – bară) şi Ahmed Bani (min.90+1).

„Am stat foarte mult, jucătorii nu au ritmul jocului și asta se vede. Sperăm să remediem. Să fim și a doua repriză mai bine, pentru că prima o jucam mai bine. Mă bucur pentru Ghiță, sare bine, are putere, forță, e marcator. Echipele nu sunt proaspete, am văzut multe meciuri, echipele nu au prospețime. Obiectivul nostru era să facem cât mai multe puncte, toate echipele luptă să se salveze. Eu am știut de când am intrat în play-out că obiectivul numărul 1 e să nu cad. Am avut șansă, am avut meciuri în care am câștigat la limită. Ritmul și intenstitatea jocului nu pot fi la fel niciodată. Cele trei luni au fost foarte grele. Eu zic că suntem pe drumul bun. Dinamo, dacă joacă așa, o să facă bine. Au făcut un meci bun, au avut șanse, ne-au dominat repriza a doua, ne-au împins. Cu siguranță vă veni și victoria, au nevoie de victorii, au nevoie de noroc și va fi altceva”, a declarat Gică Hagi după meci”, a declarat Gică Hagi, managerul general al Viitorului după meci.

În urma acestui eșec Dinamo a rămas pe ultimul loc cu 17 puncte, „câinii” având însă și două restanțe, cu Chindia pe teren propriu și FC Hermannstadt la Sibiu. De partea cealaltă, Viitorul continuă să conducă detașat play-out-ul având 34 de puncte.