Acasă » Știri » Accidentare înfiorător la Europene. Haltera s-a prăbușit peste ea

Accidentare înfiorător la Europene. Haltera s-a prăbușit peste ea

De: Cancan 13/04/2019 | 21:39
Accidentare înfiorător la Europene. Haltera s-a prăbușit peste ea

Halterofila franceză Gaëlle Nayo-Ketchanké şi-a compromis șansele de a participa la următoarele Jocuri Olimpice, ea rupându-și brațul în două locuri și dislocându-şi cotul, în timp ce încerca să câștige titlul la Campionatele Europene.

Gaëlle Nayo-Ketchanké şi-a rupt braţul stâng la a treia tentativă de a ridica o halteră de 107 kg, la Campionatele Europene de Haltere de la Batumi, din Georgia. Sportiva de 31 de ani concura la categoria 76 kg, iar braţul stâng a cedat, sportiva s-a răsucit de durere şi a căzut peste ea, iar apoi şi haltera i s-a prăvălit pe spate.

Ketchanké a fost transportată de urgenţă la spital, unde a fost diagnosticată cu dublă fractură şi leziune la cot.

Gaëlle Nayo-Ketchanké a fost vicecampioană a Europei în 2018 şi 2016 şi medalitaă cu bronz la Mondialele din 2017. La actuala ediţie a Europenelor a luat bronzul, cu 103 kg ridicate, iar dacă ar fi reuşit încercarea cu bara de 107 kg ar fi cuceerit aurul.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Tags: