Netflix a lansat în această primăvară comedia „Ladies First”, un film care îi are în rolurile principale pe Sacha Baron Cohen și Rosamund Pike și care a atras rapid atenția publicului datorită premisei sale neobișnuite.
Potrivit publicației What’s on Netflix, producția a fost lansată la nivel global pe 22 mai și reprezintă o reinterpretare în limba engleză a filmului „I Am Not an Easy Man”, apărut în 2018.
Filmul spune povestea lui Damien Sachs, un executiv de succes din publicitate, obișnuit să aibă putere, bani și o viață lipsită de griji. Totul se schimbă însă când se trezește într-o realitate paralelă în care femeile dețin controlul asupra societății, iar el ajunge să experimenteze discriminarea și prejudecățile pe care înainte le ignora.
În centrul poveștii se află confruntarea dintre Damien Sachs și Alex Fox, interpretată de Rosamund Pike. Dacă în lumea sa obișnuită Damien era cel care conducea compania și lua deciziile importante, în noua realitate Alex este cea care deține puterea, iar protagonistul trebuie să se adapteze unor reguli complet diferite.
Pe lângă Sacha Baron Cohen și Rosamund Pike, distribuția include nume importante din cinematografia britanică și internațională, precum Richard E. Grant, Charles Dance, Emily Mortimer, Fiona Shaw, Kathryn Hunter și Kadiff Kirwan. Filmul este regizat de Thea Sharrock, cunoscută pentru producții precum „Me Before You” și „Wicked Little Letters”.
Scenariul este semnat de Natalie Krinsky, Cinco Paul și Katie Silberman, iar producția încearcă să abordeze într-o manieră satirică relațiile de putere dintre sexe și stereotipurile de gen.
Deși a beneficiat de o distribuție de top și de o campanie de promovare consistentă, filmul a împărțit criticii și spectatorii. Mai multe publicații de specialitate au considerat că premisa este interesantă, dar că execuția nu reușește întotdeauna să valorifice potențialul subiectului.
Și pe rețelele sociale reacțiile au fost mixte. Unii spectatori au apreciat umorul și mesajul satiric al producției, în timp ce alții au criticat scenariul și au considerat că ideea filmului pare depășită. Discuțiile despre „Ladies First” au continuat inclusiv pe forumuri și comunități dedicate Netflix, unde opiniile au fost puternic împărțite.
CITEȘTE ȘI: