Cine transmite Campionatul Mondial de Fotbal 2018

Autor: Cristian Blanuta
Publicat: 06/06/2018 | 11:23

Turneul final al Campionatului Mondial de Fotbal din Rusia va debuta pe 14 iunie. Atunci va avea loc festivitatea de deschidere, după care primul meci al Mondialului organizat de Rusia. Țara gazdă va juca în compania Arabiei Saudite, de la ora 17:00, pe stadionul Lujniki din Moscova. Cine transmite Campionatul Mondial de Fotbal 2018?

12 stadioane din 11 orașe vor găzdui meciurile turneului final ale celor 32 de echipe calificate. Vor fi nu mai puțin de 64 de partide, iar competiția va fi transmisă de TVR. (CITEȘTE ȘI: PROGRAMUL MECIURILOR DE LA CAMPIONATUL MONDIAL 2018)

Iată care sunt cele opt grupe din care primele două echipe se vor califica în fazele următoare:

Grupa A

14 iunie, ora 17:00 Rusia – Arabia Saudită (Moscova, Lujniki)

15 iunie, ora 14:00 Egipt – Uruguay (Ekaterinburg)

19 iunie, ora 20:00 Rusia – Egipt (Sankt Petersburg)

20 iunie, ora 17:00 Uruguay – Arabia Saudită (Rostov-pe-Don)

25 iunie, ora 16:00 Uruguay – Rusia (Samara)

25 iunie, ora 16:00 Arabia Saudită – Egipt (Volgograd) (CITEȘTE ȘI: ECHIPELE CALIFICATE LA CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2018)

Grupa B

15 iunie, ora 17:00 Maroc – Iran (Sankt Petersburg)

15 iunie, ora 20:00 Portugalia – Spania (Soci)

20 iunie, ora 14:00 Portugalia – Maroc (Moscova, Lujniki)

20 iunie, ora 20:00 Iran – Spania (Kazan)

25 iunie, ora 19:00 Spania – Maroc (Kalinigrad)

25 iunie, ora 19:00 Iran – Portugalia (Saransk)

Germania este ultima câștigătoare a Campionatului Mondial

Grupa C

16 iunie, ora 12:00 Franţa – Australia (Kazan)

16 iunie, ora 18:00 Peru – Danemarca (Saransk)

21 iunie, ora 14:00 Franţa – Peru (Ekaterinburg)

21 iunie, ora 17:00 Danemarca – Australia (Samara)

26 iunie, ora 16:00 Danemarca – Franţa (Moscova, Lujniki)

26 iunie, ora 16:00 Australia – Peru (Soci)

Grupa D

16 iunie, ora 15:00 Argentina – Islanda (Moscova, Spartak)

16 iunie, ora 21:00 Croaţia – Nigeria (Kalinigrad)

21 iunie, ora 20:00 Argentina – Croaţia (Novgorod)

22 iunie, ora 17:00 Nigeria – Islanda (Volgograd)

26 iunie, ora 20:00 Islanda – Croaţia (Rostov)

26 iunie, ora 20:00 Nigeria – Argentina (Sankt Petersburg)

Grupa E

17 iunie, ora 14:00 Costa Rica – Serbia (Samara)

17 iunie, ora 20:00 Brazilia – Elveţia (Rostov)

22 iunie, ora 14:00 Brazilia – Costa Rica (Sankt Petersburg)

22 iunie, ora 20:00 Serbia – Elveţia (Kalinigrad)

27 iunie, ora 20:00 Serbia – Brazilia (Moscova, Spartak)

27 iunie, ora 20:00 Elveţia – Costa Rica (Novgorod)

Brazilia a fost eliminată din competiția precedentă, 1-7 în fața Germaniei

Grupa F

17 iunie, ora 17:00 Germania – Mexic (Moscova, Lujniki)

18 iunie, ora 14:00 Suedia – Coreea de Sud (Novgorod)

23 iunie, ora 17:00 Germania – Suedia (Soci)

23 iunie, ora 20:00 Coreea de Sud – Mexic (Rostov)

27 iunie, ora 16:00 Mexic – Suedia (Ekaterinburg)

27 iunie, ora 16:00 Coreea de Sud – Germania (Kazan)

Grupa G

18 iunie, ora 17:00 Belgia – Panama (Soci)

18 iunie, ora 20:00 Tunisia – Anglia (Volgograd)

23 iunie, ora 14:00 Belgia – Tunisia (Moscova, Spartak)

24 iunie, ora 14:00 Anglia – Panama (Novgorod)

28 iunie, ora 20:00 Anglia – Belgia (Kalinigrad)

28 iunie, ora 20:00 Panama – Tunisia (Saransk)

Grupa H

19 iunie, ora 14:00 Polonia – Senegal (Moscova, Spartak)

19 iunie, ora 17:00 Columbia – Japonia (Saransk)

24 iunie, ora 17:00 Japonia – Senegal (Ekaterinburg)

24 iunie, ora 20:00 Polonia – Columbia (Kazan)

28 iunie, ora 16:00 Senegal – Columbia (Volgograd)

28 iunie, ora 16:00 Japonia – Polonia (Samara)

Recomandarea CIAO.RO