Debut cu dreptul pentru Roger Federer la Turneul Campionilor!

Publicat: 13/11/2017 | 10:00

Federer, locul 2 ATP  şi al doilea favorit al competiţiei, după Rafael Nadal a câştigat fără emoţie meciul de debut de la Turneul Campionilor de la Londra în faţa americanului Jack Sock, cel care s-a calificat pe ultima sută de metri la acest regal, americanul fiind pe locul 9 ATP.

Roger Federer s-a impus după un meci care a durat doar o oră şi jumătate şi mai are nevoie de doar o victorie din următoarele două meciuri pe care le va susţine în „Grupa Boris Becker” pentru a se califica în fazele superioare ale copetiţiei pe care, până în prezent, a câştigat-o de şase ori.

În cel de-al doilea meci din „Grupa Boris Becker” de la Turneul Campionilor de Londra, Alexander Zverev, numărul 3 ATP a dispus după un meci de luptă de croatului Marin Cilici, favoritul numărul 5, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore şi şapte minute.

Aflat pentru prima oară la acest regal al tenisului mondial, Zverev a câştigat primul set după Calificat în premieră la Turneul Campionilor, neamţul de 20 de ani a câştigat primul set al confruntării cu Cilici, cu 6-4 după 44 de minute de joc. Croatul a reuşit să restabilească egalitatea, impunându-se în al doilea set cu scorul de 6-3 după 38 de minute de joc, pentru ca în decisiv, Zverev să se impună cu 6-4 în 43 de minute. În următoarea etapă, cei doi jucători care au debutat cu dreptul în „Grupa Boris Becker” , Zverev şi Federer se vor duela direct, o victorie în acest meci asigurându-le oricăruia dintre ei calificarea în semifinale.

Turneul Campionilor de la Londra va continua astăzi la simplu cu meciuruile din „Grupa Pete Sampras”.

Spaniolul Rafael Nadal, locul 1 ATP, îl va întâlni pe belgianul David Goffin, cap de serie numărul 7, într-un meci care va începe la ora 22:00, în timp ce de la ora 16:00, austriacul Dominic Thiem, cap de serie numărul 4 se va confrunta cu bulgarul Grigor Dimitrov, cap de serie numărul 6. Cele două  meciuri vor fi transmise în direct de Digi Sport şi Telekom Sport.