FCSB, cu un pas în finala Cupei României după victoria la scor de neprezentare din „Groapă!”

Publicat: 26/06/2020 | 00:59

FCSB este cu un pas în finala Cupei României după victoria clară din „Groapă” obținută cu scorul de 3-0 (1-0) în manșa tur a semifinalelor Cupei României, ediția 2019-2020.

Cu vedetele Florinel Coman şi Dennis Mann în tribună, FCSB a reuşit să îşi domine rivala încă din startul partidei, Dinamo prezntându-se lamentabil din toate punctele de vedere în fața trupei pregătite de Bogdan Argeș Vintilă.

După ce au ratat ocazii rarisime prin Darius Olaru (min. 8) și Adrian Petre (min. 27 şi 28), „roș-albaștrii” au deschis scorul în minutul 32 prin Adria Popa, acesta punctând după ce a profitat de o greşeală a fundaşului dinamovist Szabolcs Kilyen, 1-0 fiind și scorul cu care cele două echipe au intrat la cabine.

În ciuda efortuirlor de a reintra în joc, „câinii” au fost reduși total la tăcere în minutul 74 de Darius Olaru care a dublat avantajul „roș-albaștrilor” punctând cu un șut din 15 metri. Pentru ca umilința să fie totală, în minutul 83 FCSB a dus scorul la 3-0. În urma unei degajări a portarului Andrei Vlad, puștiul Dumitru a reuşit să scape de fundaşii centrali dinamovişti, Mihai Popescu şi Ricardo Grigore, şi a şutat plasat învingându-l pe Piscitelli. S-a terminat 3-0 iar FCSB este cu un picior în finala Cupei României fiind greu de crezut că în returul de pe 8 iulie „alb-roșii”, la modul în care se prezintă, vor avea forța de a răsturna scorul.

Vă reamintim că în turul celeilalte semifinale a Cupei României, Sepsi a câștigat clar cu 5-1 duelul cu Poli Iași.