Halep se califică spectaculos în sferturi la Melbourne!

Publicat: 22/01/2018 | 07:00

Momentul psihologic al confruntării s-a petrecut în primul set. La 3-2 pentru Naomi Osaka, Simona Halep a salvat patru mingi de break, şi-a adjudecta serviciul după care a câştigat următoarele game-uri, impunându-se într-un final în primul set cu scorul de 6-3 la capătul a 42 de minute.

Simona Halep a început slab setul al doilea, Naomi Osaka reuşind să facă break pe serviciul româncei şi să conducă cu 1-0. Liderul mondial WTA nu a acuzat însă şocul şi a reuşit imedat să revină, reuşind să câştige pe serviciul japonezei, restabilind egalitatea la 1-1, după care şi-a câştigat şi propriul serviciu, făcând 2-1. Halep a forţat şi a reuşit imediat şi al doilea break consecutiv în acest set, ducând scorul la 3-1.  Românca s-a desprins decisiv la 4-1 după ce şi-a câştigat serviciul, impunându-se în stil de mare campioană cu 6-2 la capătul a 37 de minute.

În sferturile de finală, Simona Halep va juca cu învingătoarea jocului din optimi dintre cehoaicele Barbora Strycova, cap de serie numărul 24  şi Karolina Pliskova, favorita numărul 6 la câştigarea turneului din acest an de la Melbourne.

În celelalte sferturi de finală se vor confrunta Caroline Wozniacki- Carla Suarez Navarro,  Elina Svitolina- Elise Mertens şi  Angelique Kerber -Madison Keys.