Motivul pentru care Gigi Becali l-a amendat pe Florinel Coman cu 10.000 de euro. „Mă bagă și la discriminare”

Publicat: 29/08/2023 | 14:04
Gigi Becali i-a dat o amendă uriașă lui Florinel Coman - Dinamo/ Sursă Foto: Facebook

Luni, 28 august 2023, FCSB a înfruntat-o, în deplasare, pe UTA Arad în cadrul etapei a șaptea din Superliga. Formația roș-albastră a pierdut cu scorul de 1-2, bifând astfel prima înfrângere în campionat. Eșecul FCSB-ului a survenit și pe fondul faptului că au jucat o bună perioadă de timp în inferioritate numerică, după eliminările lui Pantea și Coman. După meci, Gigi Becali nu l-a iertat pe Florinel Coman, cel care a primit două cartonașe galbene la Arad. Atacantul va trebui să plătească o amendă uriașă pentru comportamentul său din acest meci.

Luni seară, FCSB și UTA Arad s-au înfruntat în cadrul etapei a șaptea din Superliga. În ciuda faptului că pornea ca favorită, formația roș-albastră a avut o misiune extrem de grea la Arad.

(VEZI ȘI: A pariat sau nu Gigi Becali pe victoria echipei sale? „Păi verifică prima dată!”)

Gigi Becali nu l-a iertat pe Florinel Coman și i-a dat o amendă uriașă

Într-o atmosferă incendiară, asigurată de fanii arădeni, FCSB a început excelent meciul, reușind să deschidă scorul în minutul 4, prin Florinel Coman. Arădenii au egalat destul de rapid, prin Fabry, care a fructificat un penalty în minutul 18. FCSB a primit o lovitură grea în minutul 45+4, atunci când Pantea a primit cartonașul roșu și a fost eliminat de pe teren. UTA a profitat de superioritatea numerică și a dat lovitura de grație în minutul 60, prin Cooper, care a majorat scorul. În minutul 83, Florinel Coman a primit cel de al doilea cartonaș galben din acest meci și a fost eliminat. În ciuda faptului că a forțat egalarea până la fluierul final, FCSB nu a mai avut forța să marcheze vreun gol. Astfel, partida s-a terminat cu victoria celor de la UTA Arad, scor 2-1.

În ciuda faptului că a jucat foarte bine și a marcat un gol, Florinel Coman nu a fost iertat de Gigi Becali. După meci, latifundiarul din Pipera a anunțat că atacantul va primi o amendă de 10.000 de euro pentru gestul său, în urma căruia a fost eliminat în meciul de la Arad. Becali a fost uluit de atitudinea atacantului, care este de neacceptat în fotbalul mare.

„Gestul lui Coman, tot din cauza lui Găman, că ăla i-a dat cu cotul și nu i-a dat galben. Era deja nervos, frustrat. Cum adică, ăsta dă cu cotul în mine? Coman a dat mingea pe lângă ăla, l-a driblat și a dat fault în atac. Unul e oltean, celălalt e ungur, de la Cluj. Mă bat cu toată lumea eu.

O să-i dau amendă, dar nu vreau nici să-i dau să-l usture la os, că am nevoie de el. După, poate face pe supăratul, ca Miculescu, ca George Popescu (n.r. Tavi), și nu mai joacă bine. Dar 10.000 tot îi dau. De ce? Eu am 65 de ani, mai stau să mă uit toată ziua la fotbal. Cum să-ți permiți așa ceva?

Unde a văzut Coman vreodată în fotbalul european la Neymar, Mbappe, Ronaldo, să facă așa ceva? Ce mă, ești ț…n, cum să faci așa ceva? Doamne, iartă-mă, mă bagă și la discriminare. Cum să faci așa ceva, să dai cu cotul? Ce e asta? Eu nu înțeleg.

Acolo s-a enervat că l-a împins, înțeleg, a luat galben. Dar să te duci să dai cu cotul… E inadmisibil. N-ai cum să fii fotbalist și să faci așa ceva. N-am apucat să vorbesc cu el, îi spuneți voi.”, a declarat Gigi Becali.

(NU RATA: Toată lumea spera să debuteze, dar el nici nu a fost în lot. Antrenorul lui Alaves a explicat lipsa lui Ianis Hagi)