Acasă » Știri » Prima reacție a Patriarhiei Române după Referendum

Prima reacție a Patriarhiei Române după Referendum

De: Cancan 08/10/2018 | 11:09
Prima reacție a Patriarhiei Române după Referendum
FOTO: Inquam Photos / Mircea Manole

După eșecul referendumului, Patriarhia Română i-a îndemnat pe oameni la unitate spirituală şi la apărarea în continuare a familiei. De asemenea, le-a mulţumit celor aproape patru milioane de cetăţeni români care au răspuns pozitiv prin participarea lor la vot.

„Referendumul ne-a oferit posibilitatea de a cunoaşte gradul de secularizare al societăţii româneşti.Cu prilejul referendumului, Biserica Ortodoxă Română şi-a împlinit misiunea ei civică şi morală în spaţiul public, unde a afirmat şi apărat identitatea şi valoarea familiei ca instituţie umană creată şi binecuvântată de Dumnezeu. În acest sens, mulţumim celor aproape patru milioane de cetăţeni români care au răspuns pozitiv prin participarea lor la vot”, au transmis reprezentanţii Bisericii ortodoxe Române, potrivit Digi24.

Patriarhia consideră că atitudinea pe care românii şi-au asumat-o, prin participare la vot sau prin neprezentare la vot, „trebuie respectată şi analizată, iar democraţia bazată pe libertatea civică trebuie cultivată mai intens prin informare corectă şi permanentă privind tema dezbătută public”.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video