Magica Sorana! Iubita lui Ion Țiriac Jr. este în „sferturi” la Indian Wells

Publicat: 15/03/2023 | 10:14

Sorana Cîrstea face pași importanți la Indian Wells. Tenismena a mai bifat încă o victorie și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului. Sportiva a înfruntat-o pe Caroline Garcia și după un meci tensionat, cu răsturnări de situație, a reușit să iasă învingătoare.

Sorana Cîrstea marchează încă o performanță în turneul Indian Wells. Iubita lui Ion Țiriac Jr. a reușit să se califice în sferturile de finală, după ce a învins-o în trei seturi pe adversara ei, scor 6-4, 4-6, 7-5. Deși au existat momente tensionate, sportiva a dominat meciul și în final a obținut victoria în fața Carolinei Garcia (locul 5 mondial).

Meciul dintre cel două adversare a durat 2 ore și 23 de minute. Sorana Cîrstea a avut de depășit două momente dificile și, deși totul părea la limită, a reușit să întoarcă situația în favoare sa. Mai exact, în setul al doilea a condus cu 4-3 și 4-0 pe serviciul ei. Sportiva a mai avut trei mingi de break și la 4-4, dar a fost întoarsă de Caroline Garcia de fiecare dată și, până la urmă, a pierdut setul.

De asemenea, în setul al treilea, a condus cu 3-0 și 4-2, însă Caroline Garcia a reușit din nou să revină și a egalat la patru. Însă, Sorana Cîrstea nu s-a lăsat intimidată de adversara sa și a făcut breakul la 5-5, iar de aici nu a mai lăsat lucrurile să îi scape de sub control.

(CITEȘTE ȘI: SORANA CÎRSTEA, SUPER DEZVĂLUIRE: „ÎMI SPUNEAU: «MAI BINE EȘTI FRUMUȘICĂ ȘI ÎN TOP 20, DECÂT… MAI PUȚIN FRUMOASĂ ȘI NUMĂRUL 1»” | GALERIE FOTO)

Pe cine va înfrunta Sorana Cîrstea în sferturi

După victoria în fața Carolinei Garcia, Sorana Cîrstea o va înfrunta în sferturile de finală pe Iga Swiatek. Emma Răducanu și Iga Swiatek și-au măsurat forțele într-un meci de o oră și 25 de minute. Cea din urmă s-a impus cu un scor de 6-3, 6-1, calificându-se în sferturi.

Astfel, în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 1000, Iga Swiatek și Sorana Cîrstea se vor confrunta. Cele două s-au mai întâlnit în anul 2022, la Australian Open. Atunci, Iga Swiatek s-a impus în trei seturi.

„Am jucat cu Sorana, ne-am şi antrenat de câteva ori. Fiecare zi este diferită, dar Sorana este o jucătoare care merită să fie aici”, a spus Iga Swiatek, după meci.

(VEZI ȘI: SORANA CÎRSTEA, DEZVĂLUIRI DESPRE TESTAREA ANTI-DOPING, DUPĂ CE SIMONA HALEP A FOST PRINSĂ LA US OPEN: „NU E DE JOACĂ”)