Acasă » Știri » Un bebeluș de 11 luni a murit din cauza gripei la Timișoara! Numărul deceselor a ajuns la 44

Un bebeluș de 11 luni a murit din cauza gripei la Timișoara! Numărul deceselor a ajuns la 44

De: Cristian Blanuta 28/01/2019 | 17:12
Un bebeluș de 11 luni a murit din cauza gripei la Timișoara! Numărul deceselor a ajuns la 44

Un bebeluș în vârstă de 11 luni, care avea mai multe malformații și afecțiuni, a murit la Spitalul de Boli Infecțioase din Timișoara din cauza gripei, transmite Mediafax.

Purtătorul de cuvânt al Spitalului de Boli Infecțioase “Victor Babeș” din Timișoara, medicul Virgil Musta, a declarat, luni, că un bebeluș de unsprezece luni a decedat, sâmbătă, pe Secția de Anestezie și Terapie Intensivă a unității medicale din cauza gripei.

“Copilul a fost internat pe Secția de Distrofici (n.r. din cadrul Spitalului de Copii din Timișoara), cu multiple malformații, a fost și operat și a fost adus la noi cu un test rapid de gripă pozitiv. A fost adus la noi cu insuficiență respiratorie și bronhopneumonie vineri după-masa, iar sâmbătă a decedat. A fost internat pe Secția de Anestezie și Terapie Intensivă”, a afirmat medicul Virgil Musta.

Acesta este cel de-al patrulea deces din cauza gripei în județul Timiș.

Numărul total al deceselor din cauza gripei a ajuns la 44.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Tags: