Acasă » Știri » Știri externe » Bilant provizoriu: Doi morti si 79 de raniti, in urma unui cutremur de 5,9 grade produs in Turcia

Bilant provizoriu: Doi morti si 79 de raniti, in urma unui cutremur de 5,9 grade produs in Turcia

De: Cancan 20/05/2011 | 00:00
Bilant provizoriu: Doi morti si 79 de raniti, in urma unui cutremur de 5,9 grade produs in Turcia

Cel putin doua persoane au murit si alte 79 au fost ranite, in urma unui cutremur cu magnitudinea 5,9 pe scara Richter, care s-a produs in nord-vestul Turciei.

„Un barbat in varsta de 18 ani a fost ucis, fiind lovit la cap de un stalp de beton care a cazut. Un alt barbat, in varsta de 62 de ani, care suferise o interventie chirurgicala cardiaca in urma cu doua zile a decedat”, a declarat Veysel Eroglu, de la locul dramei.

Alte 79 de persoane au fost ranite, dintre care una este in stare critica, a adaugat ministrul. Cutremurul a provocat pagube pentru numeroase locuinte.

Seismul s-a produs joi, in jurul orei 20.15 GMT (23.15 ora Romaniei) la Simav, un oras cu 100.000 de locuitori care depinde de provincia K

Recomandarea video

Urmărește Cancan.ro pe Google News
×