Acasă » Știri » Epidemie de gripă în România. Numărul deceselor crește îngrijorător

Epidemie de gripă în România. Numărul deceselor crește îngrijorător

De: Cristian Lisandru 11/03/2019 | 21:30
Epidemie de gripă în România. Numărul deceselor crește îngrijorător

Alte trei persoane au murit din cauza gripei. Este vorba despre o femeie şi doi bărbaţi, din judeţele Cluj şi Hunedoara. Anunțul a fost făcut de Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile (CNSCBT). Numărul total al deceselor cauzate de gripă în acest sezon ajunge la 171.

Potrivit CNSCBT, o femeie în vârstă de 51 de ani, din judeţul Cluj, confirmată cu virus gripal tip A – având condiţii medicale preexistente şi nevaccinată anti-gripal – a murit sâmbătă.

Tot din cauza gripei au decedat – vineri – doi bărbați. Unul dintre aceştia avea 45 de ani și era din judeţul Hunedoara. Fusese confirmat cu virus gripal tip A, subtip (H1)pdm09. El nu era cunoscut cu alte afecţiuni preexistente şi nu era vaccinat antigripal.

Cel de-al doilea bărbat avea 57 de ani, era din judeţul Cluj, fiind confirmat cu virus gripal tip A. Și în cazul său existau condiţii medicale preexistente, nefiind vaccinat anti-gripal. Astfel, numărul total al deceselor cauzate de gripă ajunge la 171.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video