Acasă » Știri » Muzicianul mexican Celso Piña, supranumit „rebelul acordeonului”, a murit la 66 de ani

Muzicianul mexican Celso Piña, supranumit „rebelul acordeonului”, a murit la 66 de ani

De: A. G. 22/08/2019 | 13:06
Muzicianul mexican Celso Piña, supranumit rebelul acordeonului, a murit la 66 de ani

Mexicanul Celso Piña, o legendă a muzicii cumbia, supranumit și „rebelul acordeonului”, a murit la vârsta de 66 de ani, în urma unui infarct, în locuința sa din Monterrey, potrivit Reuters.

Informația despre decesul muzicianului, miercuri, a fost făcută publică de casa sa de discuri, La Tuna Group.

Celebru pentru mixarea stilului cumbia cu alte genuri muzicale, precum ska, hip-hop, reggae și R&B, Piña a obținut o nominalizare la premiile Latin Grammy pentru albumui „Barrio Bravo” (2001).

Celso Piña a început să cânte alături de frații săi Eduardo, Ruben și Enrique, dar a adoptat acordeonul ca instrument specific abia în jurul vârstei de 20 de ani, când a început să învețe și stilul columbian muzical vallenato. La mijlocul anilor 1980, a început să interpreteze muzică din genul tropical, cu grupul său, Celso Piña y su Ronda Bogotá.

Compozitorul, aranjorul și cântărețul Celso Piña a colaborat de-a lungul carierei cu mari artiști, precum Lila Downs, Julieta Venegas, Cafe Tacvba și Gloria Trevi.

Printre cele mai celebre piese ale sale se numără „La Piragua”, „Reina de Cumbia”, „Cumbia Sobre el Rio”.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video