Acasă » Știri » BREAKING | O jucătoare de tenis a fost împușcată mortal de propriul tată. Avea doar 25 de ani

BREAKING | O jucătoare de tenis a fost împușcată mortal de propriul tată. Avea doar 25 de ani

De: Alina Drăgan 12/07/2025 | 11:32
BREAKING | O jucătoare de tenis a fost împușcată mortal de propriul tată. Avea doar 25 de ani
Jucătoare de tenis ucisă de propriul tată /Foto: X

Este doliu în lumea sporului, în urma unei crime șocante. O jucătoare de tenis, de doar 25 de ani, a fost ucisă chiar de tatăl ei. Tânăra sportivă a fost împușcată de propriul părinte, iar motivul pentru care bărbatul a recurs la acest gest este halucinat și greu de înțeles. Ce l-a determinat să își omoare fiica?

Crima care a cutremurat lumea sporului s-a petrecut joi, 10 iulie, în India. Radhika Yadav, o jucătoare de tenis de numai 25 de ani, a fost împușcată de propriul tată. Tânăra a activat în circuitul ITF până anul trecut. Atunci a decis să se retragă și să devină antrenore. Sportiva își deschise chiar propria academie de tenis în orașul natal, însă asta nu i-a picat prea bine tatălui său.

(CITEȘTE ȘI: DOLIU ÎN LUMEA SPORTULUI! A MURIT DUPĂ UN APEL VIDEO CU SOȚIA SA, LA DOAR 37 DE ANI)

Ucisă de propriul tată

Așa cum spuneam, Radhika Yadav a activat în circuitul ITF până în anul 2024, iar ulterior și-a deschis propria academie, unde antrena tinerele talente. Însă, decizia acesteia și activitatea sa nu au fost niciodată pe placul tatălui ei, Deepak Yadav.

Potrivit presei internaționale, bărbatul i-ar fi transmis de mai multe ori fiicei sale să încheie activitatea de la academia de tenis. Însă, în ciuda amenințărilor primite, Radhika Yadav a refuzat să renunțe la activitatea sa, iar în cele din urmă se pare că acest lucru i-a adus moartea.

Tatăl sportivei a împușcat-o chiar în locuința familiei și a avut drept motivație principală o chestiune de tip ultraconservator specific societății indiene. Mai exact, se pare că acesta era supărat de faptul că fiica lui câștiga mai mulți bani ca el. După ce a comis odioasa crimă, Deepak Yadav și-a recunoscut fapta în fața anchetatorilor.

„El era furios de mult timp pentru că ceilalți localnici îl batjocoreau cu privire la veniturile fiicei sale. Era supărat pe comentariile lor. Ei au continuat să spună că avuția casei lor era făcută din banii fiicei și că el era dependent de asta. I-a cerut de mai multe ori în trecut să înceteze munca la academie, dar ea a refuzat de fiecare dată”, a explicat Vinod Kumar, inspectorul poliției din localitate, potrivit Indian Express.

Radhika Yadav a jucat în total 36 de meciuri la simplu și șapte la dublu, la nivel ITF. Ultimul ei meci a avut loc în martie 2024.

(VEZI ȘI: MIHAI LEU A LĂSAT MESAJE PENTRU CEI RĂMAȘI! PREOTUL LE-A CITIT LA ÎNMORMÂNTARE CU LACRIMI ÎN OCHI)

Urmărește Cancan.ro pe Google News
×