Uniunea Europeană a avertizat Kievul, prin canale diplomatice, că va îngheța o parte din asistența financiară acordată Ucrainei. Asta dacă nu va fi adoptat un proiect de lege care restabilește independența principalelor organisme anticorupție ale Ucrainei.
Informația a apărut în două publicații din Ucraina, care citau surse care au dorit să rămână anonime.
Parlamentul ucrainean urmează să voteze noul proiect de lege pe 31 iulie, după ce o altă lege, adoptată săptămâna trecută, a distrus efectiv independența Biroului Național Anticorupție (NABU) și a Procuraturii Specializate Anticorupție (SAPO), notează KYIV INDEPENDENT.
Sursele UE au declarat pentru una din cele două publicații că, dacă legislația controversată care limitează independența agențiilor anticorupție nu este anulată, se va opri finanțarea în cadrul împrumutului G7 pentru accelerarea extraordinară a veniturilor (ERA), un program de finanțare care folosește active rusești înghețate.
Oficialii UE au informat Guvernul premierului Iulia Sviridenko despre decizie pe 24 iulie, spunând că „totul a fost pus în așteptare până când situația va fi corectată”, a relatat presa ucraineană.
UE contribuie aproximativ cu 20 de miliarde de dolari din cele 50 de miliarde de dolari alocate de către membrii G7 pentru împrumutul respectiv.
Finanțarea prin intermediul Băncii Europene de Investiții (BEI) și al Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) ar fi, de asemenea, întreruptă.
Fondurile alocate în cadrul programului UE Instrumentul pentru Ucraina nu ar fi afectate, chiar dacă următoarea tranșă din cadrul inițiativei a fost redusă de la 4,5 miliarde de euro la 3,05 miliarde de euro din cauza întârzierilor altor reforme.
Săptămâna trecută, Comisia Europeană a negat public că ar lua în considerare o reducere a finanțării, ca răspuns la noul proiect de lege.
UE este principalul susținător al Ucrainei din momentul invadării pe scară largă de către Rusia. Uniunea și statele sale membre au furnizat Kievului ajutor militar, economic și umanitar în valoare de 180 de miliarde de dolari din 2022.
Liderii europeni au semnalat, de asemenea, că legea controversată ar putea împiedica eforturile de aderare a Ucrainei la UE. Kievul a solicitat aderarea la UE în 2022, iar negocierile inițiale au fost lansate oficial la jumătatea anului 2024.
James Wasserstrom, un expert american în anticorupție, a declarat într-un interviu pentru The New York că stilul de conducere al lui Zelenski în timpul războiului „începe clar să își piardă din strălucire” în rândul guvernelor care oferă asistență financiară Ucrainei.
El a adăugat:
„Există membri în comunitatea donatorilor de asistență care sunt exasperați de Zelensky.”
(Citește și: Vladimir Putin a semnat un nou decret care aduce vești proaste pentru Ucraina, America și restul țărilor care ajută)